Spit payment, biała lista podatników, matryca VAT – nowych rozwiązań w tym zakresie księgowości nie brakuje. Wiele z nich jest wprowadzanych na szybko, co skutkuje błędami i nieścisłościami. Posiadanie aktualnej wiedzy oraz umiejętność jej stosowania ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Dlatego też warto zainwestować w regularne szkolenia z VAT dla księgowych. Jest to najpewniejszy sposób ustrzeżenia się błędów w prowadzeniu rachunkowości.

Szkolenie z VAT, a dynamika zmian

Ilość wprowadzanych zmian, poprawek i nowych rozwiązań w zakresie podatku VAT jest zadziwiająca. Pracownicy księgowości muszą stale poszukiwać nowych informacji na portalach internetowych lub w specjalistycznych czasopismach. Jednak przedstawiona jest tam jedynie teoria.

Szkolenia slim VAT

Na naszych szkoleniach z slim VAT dla księgowych stawiamy przede wszystkim na praktyczne zastosowanie poszczególnych przepisów i rozwiązań. Duży nacisk kładziemy na ćwiczenia. Wiemy bowiem, że wiele praktycznych sytuacji może stanowić spore wyzwanie nawet dla doświadczonego księgowego.

W 2023 roku ustawa o podatku od towarów i usług została znowelizowana zgodnie z pakietem VAT Slim 3. Modyfikacje te są dość godne uwagi, szczególnie w zakresie ustalania kursów walut obcych dla korekt VAT, wyjaśnienia przepisów dotyczących generowania faktur rozliczeniowych dla zaliczek, opisania zasad odliczania VAT od WNT, określenia procedur zmiany WDT po otrzymaniu dokumentów dla eksportowanych towarów, modyfikacji definicji małego podatnika, tworzenia raportów fiskalnych z kas cyfrowych, formułowania i śledzenia faktur wystawianych dla e-paragonów, wykonywania i ewidencjonowania współczynnika struktury odliczenia VAT zarówno dla sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej, umożliwienia przekazywania dodatkowych rodzajów podatków z rachunku VAT oraz zmniejszania w określonych okolicznościach dodatkowego zobowiązania w VAT (zwanego też sankcjami VAT).

Najważniejsze zmiany w slim VAT 3

Pakiet "slim VAT 3" to zestaw zmian w podatku od towarów i usług wprowadzanych w Polsce od 1 stycznia 2023 roku. Oto kilka najważniejszych zmian:

  1. Obniżenie stawki VAT dla produktów określonych jako "zielone". Wśród takich produktów znajdą się m.in. produkty ekologiczne, niektóre usługi transportowe czy naprawa rowerów. Stawka VAT dla tych produktów spadnie z 23% do 8%.

  2. Wprowadzenie obowiązku raportowania faktur sprzedaży do centralnego rejestru faktur (CRF). Dotyczy to m.in. podatników korzystających z kasy fiskalnej oraz tych, którzy sprzedają towary lub usługi na odległość.

  3. Nowe zasady podatkowe dotyczące handlu elektronicznego. W ramach pakietu "slim VAT 3" wprowadzone zostaną przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży na platformach internetowych, zarówno dla przedsiębiorców zarejestrowanych w UE, jak i poza nią.

  4. Uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców. Dla podatników, których obroty nie przekroczą 2 mln euro rocznie, wprowadzone zostaną uproszczone zasady rozliczania podatku.

  5. Wprowadzenie krajowego systemu podzielonej płatności (KUP) dla niektórych branż. System ten będzie obowiązywał m.in. w branży budowlanej, metalowej, elektronicznej, a także dla dostawców paliw. Polegać będzie na tym, że nabywca będzie dokonywał płatności za towar lub usługę na osobne konto podatnika, przeznaczone wyłącznie na opłacenie podatku VAT.

Nasza kadra jest najlepiej przygotowana do prowadzenia szkoleń VAT

Zależy nam na najwyższej jakości udzielanych zajęć. Dlatego też pracują u nas jedynie doświadczeni specjaliści. Większość z nich pracowała w urzędach administracji państwowej, gdzie mieli do czynienia z tematem podatku VAT od strony izby skarbowej lub podatkowej. Pozwoliło im to zebrać dokładniejsze doświadczenie. Wiedzę, jakie błędy popełniane są najczęściej.

Poza doświadczeniem zawodowym nasi pracownicy posiadają także kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Jest to istotna umiejętność pozwalająca w jasny i zrozumiały sposób przekazać posiadaną wiedzę.

Nasze szkolenie z VAT uzupełnione jest zawsze sesją pytań i dyskusji, w której czasie uczestnicy mogą wyjaśnić wszelkie niejasności. Dzięki temu wszyscy księgowi wyniosą dużo wiedzy i umiejętności z naszych zajęć.

Podatek VAT, slim VAT

Podatek VAT (ang. Value Added Tax), czyli podatek od wartości dodanej, jest podatkiem powszechnym w Unii Europejskiej. W Polsce i innych krajach UE podatek VAT jest regulowany przez wspólne unijne dyrektywy oraz krajowe przepisy prawa podatkowego.

Zasady funkcjonowania podatku VAT w Polsce i UE są następujące:

  1. Podatek VAT dotyczy większości towarów i usług - z pewnymi wyjątkami, takimi jak niektóre usługi medyczne, edukacyjne czy kulturalne.

  2. Podatek VAT pobierany jest na każdym etapie produkcji lub dostarczania towarów i usług - od producenta do ostatecznego nabywcy. Oznacza to, że każdy podmiot, który dokonuje sprzedaży towarów lub usług, musi uiścić podatek VAT i rozliczyć go z organami podatkowymi.

  3. Podatek VAT jest podatkiem pośrednim - czyli obciąża końcowego nabywcę towarów lub usług, a nie producenta lub sprzedawcę. Oznacza to, że podatek VAT nie wpływa na koszty przedsiębiorcy, ale jest pobierany od nabywcy końcowego.

  4. W Polsce podatek VAT stosuje się w trzech stawkach: 0%, 5% i 23%. W Unii Europejskiej przewidziane są minimalne i maksymalne stawki podatku VAT, jednak poszczególne kraje mają swobodę w określaniu stawek pomiędzy nimi.

  5. Podatnikom, którzy prowadzą działalność gospodarczą, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupionych towarów i usług od podatku VAT należnego od sprzedaży. Oznacza to, że przedsiębiorca może zmniejszyć kwotę podatku VAT do zapłaty, odliczając podatek VAT zapłacony przy zakupie towarów i usług.

  6. W Unii Europejskiej funkcjonuje system jednolitego rynku, który umożliwia swobodny przepływ towarów i usług pomiędzy krajami UE. W związku z tym podatek VAT w UE podlega określonym unijnym przepisom, takim jak system podatku VAT od importu (ang. VAT on Imports) czy system podatku VAT w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych (ang. VAT on Intra-Community Supplies).

Podsumowując, podatek VAT jest podatkiem powszechnym w Polsce i UE, obowiązującym większość towarów i usług. Podatek VAT pobierany jest na każdym etapie produkcji lub dostarczania towarów i usług

Wygodna forma szkolenia z podatku VAT, slim VAT

Nasze szkolenia prowadzone są nie tylko stacjonarnie. Bardzo chętnie korzystamy z zaproszeń w wybrane przez naszych klientów miejsca, gdzie prowadzimy zajęcia zamknięte. Jednak największą popularnością cieszą się ostatnio webinaria. Tego typu szkolenie może być przeprowadzone praktycznie w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Jest to wygodna forma, pozwalająca ponadto zaoszczędzić na wyjazdach i organizowaniu noclegów.

W zależności od zakresu materiału prowadzimy szkolenia jednodniowe, jak i trwające do kilku dni.

Kto skorzysta z naszych szkoleń z podatku VAT?

Podatek VAT w spółdzielniach mieszkaniowych wymaga tak samo dużej wiedzy jak w działach księgowych dużych firm. Każdy podmiot zobligowany jest do stosowania się do najnowszych rozwiązań wprowadzonych przez rząd. Oznacza to, że w naszym szkoleniu z podatku VAT powinny brać regularnie udział pracownicy:

  • biur księgowych,
  • niewielkich firm,
  • podmiotów prawnych,
  • dużych spółek akcyjnych,
  • spółdzielni,
  • jednostek oświatowych,
  • jednostek samorządów terytorialnych.

Wszyscy pracownicy, którzy rozliczają podatek VAT, z pewnością skorzystają na szkoleniu.

Dlaczego warto wybrać nas?

Prowadzimy jedno lub kilkudniowe szkolenia w dogodnej formie – stacjonarnie, na wyjazdach lub przez internet. Zapewnia to największą elastyczność dla naszych klientów. Posiadamy także wykwalifikowaną i bardzo doświadczoną kadrę dydaktyczną, potrafiącą przekazać wiedzę i, co ważniejsze, umiejętność skorzystania z nowych informacji.

Stawiamy przede wszystkim na praktyczną stronę rozliczania podatku VAT. Dlatego nasze szkolenia składają się przede wszystkim z ćwiczeń. Dodatkowe sesje pytań i dyskusji pomagają w lepszym zrozumieniu zagadnień prawnych oraz wyjaśnieniu wszystkich niejasności.

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube