Szkolenie online: Wymiana instalacji w Spółdzielniach Mieszkaniowych - wybrane aspekty prawne i praktyka

Miejsce szkolenia:



Kontakt z nami:  tel.: (12) 66-15-335, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prelegent: - Dr. Piotr Pałka - radca prawny, wspólnik Kancelarii DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie, ekspert oraz autor licznych publikacji z zakresu prawa spółdzielczego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawy o własności lokali. Komentator w Rzeczpospolitej oraz Dzienniku Gazeta Prawna. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w renomowanych kancelariach prawnych, Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli. Certyfikowany Chief Compliance Officer - międzynarodowy egzamin gwarantujący zapewnienie prowadzenia działalności zgodnie z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi oraz standardami rynkowymi. Autor m.in. projektów ustaw oraz aktów prawa Unii Europejskiej z zakresu prawa spółdzielczego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Prowadzi obsługę prawną wielu spółdzielni mieszkaniowych. Autor licznych opinii i ekspertyz dla spółdzielni mieszkaniowych z zakresu prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz aktów prawnych istotnych dla funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych.

Termin szkolenia: 17.03.2023

Godziny szkolenia: 8:00 – 09:00

Cena szkolenia: 199zł + 23% VAT

Przy zakupie drugiego i każdego kolejnego dostępu rabat 50%!!!

Więcej szczegółów do pobrania w ulotce.

Program szkolenia

Z uwagi na specyfikę podmiotu jakim jest Spółdzielnia Mieszkaniowa nie są uzasadnione twierdzenia o możliwości poniesienia kosztu wymiany instalacji przez Spółdzielnię. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 6 ust. 1, wyraża zasadę tzw. bezwynikowej działalności spółdzielni mieszkaniowej. Zasada ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący, albowiem ustawodawca nie przewidział możliwości odmiennego uregulowania ww. kwestii w statucie spółdzielni. Powyższe oznacza, że w działalności gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej w ogóle nie występują pojęcia zysku, ani nadwyżki bilansowej, w związku z tym różnica między przychodami i kosztami nie stanowi dochodu, ale zwiększa odpowiednio przychody albo koszty eksploatacji danej nieruchomości w roku następnym. W konsekwencji czego wszelkie koszty ponoszone przez Spółdzielnię ponoszą jej członkowie (oraz właściciele lokali posadowionych w zasobach spółdzielni, którzy członkami nie są). 
Nie ulega wątpliwości, iż instalacja zamontowana w budynku mieszkalnym w części znajdującej się za zaworem doprowadzającym media do danego lokalu nie stanowi elementu nieruchomości wspólnej, ponieważ od tego miejsca służy ona wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali.
Stanowisko to nie stoi w sprzeczności z orzecznictwem. W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2006 roku, sygnatura akt III CZP 28/06, Sąd wskazał, powołując się przy tym także na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku sygnatura akt III CZP 36/97, iż: „W przypadku lokali, w których nie ma liczników pomiaru energii cieplnej umożliwiających pomiar energii cieplnej zużytej przez każdego z właścicieli poszczególnych lokali, cała instalacja cieplna, a więc oprzyrządowanie techniczne służące do ogrzewania poszczególnych lokali oraz całego budynku wyposażonego w jednolity system ogrzewania, jest urządzeniem niesłużącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali i jako takie stanowi przedmiot współwłasności przymusowej. Korzystają z niego wszyscy właściciele lokali w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest zarówno do przedmiotu ich własności (lokalu), jak i do wszystkich wspólnych części budynku. Innymi słowy, przyjęto, że składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i elementy instalacji znajdujące się w wydzielonych lokalach. Wskazane urządzenia, jako nie służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, są zatem nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 3 ust. 2 u.w.l., z której właściciele lokali zobowiązani są korzystać w sposób nieutrudniający korzystania z niej przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać w ochronie wspólnego dobra (art. 13 ust. 1 u.w.l.). Powyższy pogląd spotkał się z aprobatą w doktrynie (….) i nadal zachowuje aktualność.”
Zaprezentowany  pogląd Sądu Najwyższego  odnosi się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy nie zamontowano liczników dla poszczególnych lokali. Z motywów cytowanej uchwały wynika wyraźnie, że Sąd Najwyższy uznał całość instalacji za należącą do nieruchomości wspólnej z uwagi na ten fakt, że brak liczników ciepła w lokalach w rozpatrywanym przez Sąd stanie faktycznym uniemożliwiał ustalenie rzeczywistego zużycia ciepła przez właścicieli poszczególnych lokali. 
Ponadto uzasadniając zasadność przyjętego stanowiska wskazać należy na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 roku, sygnatura akt I ACa 222/13, w uzasadnieniu którego Sąd wskazał: ,,Instalacja wodna i grzewcza w części służącej doprowadzeniu wody i ciepła do poszczególnych lokali, począwszy od zaworów zamykających dopływ wody i ciepła do lokalu, nie stanowi elementu nieruchomości wspólnej. Okoliczność, że urządzenia pomiarowe są fizycznie położone na zewnątrz poszczególnych lokali, nie może przesądzać o ustaleniu granic nieruchomości wspólnej.'' W zgodzie z przywołanym orzeczeniem pozostają także m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 roku, sygnatura akt I ACa 601/08 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 20 czerwca 2012 roku, sygnatura akt I C 300/12, gdzie Sąd wskazał, że wodomierze i ciepłomierze stanowią elementy wyposażenia indywidualnego lokali mieszkalnych i ich wymiana nie jest związana z utrzymaniem części wspólnych nieruchomości 

 

W trakcie szkolenia zostaną poruszone aspekty praktyczne z działalności Spółdzielni Mieszkaniowych.

Pobierz program szkolenia: 17.03.2023 Wymiana instalacji w SM program.pdf

Szczegóły organizacyjne

Termin szkolenia: 17.03.2023

Godziny szkolenia: 8:00 – 09:00

Cena szkolenia: 199zł + 23% VAT

Przy zakupie drugiego i każdego kolejnego dostępu rabat 50%!!!

Więcej szczegółów do pobrania w ulotce.

 

Cena zawiera:

dostęp do platformy w czasie realizacji szkolenia,
zaświadczenie o ukończonym szkoleniu
autorskie materiały szkoleniowe (w formie pdf – przesłane mailem w dniu szkolenia).

Sposób zapłaty: faktura z 7-dniowym terminem zapłaty zostanie wysłana na podany w zgłoszeniu adres e-mail po szkoleniu.

 

Każdy uczestnik, dzień przed szkoleniem otrzyma link do platformy webinarowej wraz z instrukcją postępowania. Podczas szkolenia uczestnicy widzą prelegenta, prezentacje na tablicy oraz mają dostęp do czatu, na którym mogą zadawać pytania. Wymagania techniczne: dostęp do Internetu i komputer z głośnikiem.

Formularz zgłoszeniowy na szkolenie

Aby zagwarantować płynny proces rejestracji i organizacji szkolenia, prosimy o podanie bezpośredniego adresu e-mail oraz numeru telefonu osoby zgłaszanej. Dzięki tym danym będziemy w stanie skutecznie się komunikować i sprawnie przekazywać aktualizacje i istotne informacje dotyczące szkolenia.

Rejestracja zamknięta

Pobierz formularz rejestracji: 17.03.2023 Wymiana instalacji w SM formularz.pdf


OPINIE UCZESTNIKÓW

Nie odpowiada Ci termin tego szkolenia, zapisz się na listę oczekujących na kolejny termin!

Podaj poprawny e-email

Pola oznaczone gwiazdką* są wymagane

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube