facebook events

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż dnia 31.05.2024 (piątek) biuro będzie nieczynne. Zapraszamy do kontaktu mailowego, na wszystkie wiadomości odpowiemy dnia 03.06.2024 (poniedziałek).

Szkolenie online: Raportowanie schematów podatkowych - obowiązki Spółdzielni Mieszkaniowych w 2024 roku

Miejsce szkolenia:Kontakt z nami: tel.: (12) 66-15-335, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

baner do maila szablon Doc Banner2

Od 1 stycznia 2019 r. Spółdzielnie Mieszkaniowe są zobowiązane do przekazywania Szefowi KAS informacji o schematach podatkowych.

Przez okres pandemii Covid-19 obowiązki związane z raportowaniem schematów podatkowych pozostawały zawieszone. Jednakże w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego od końca lipca 2023 r. podatnicy muszą na bieżąco, stosując się do ustawowych terminów, przekazywać informacje o schematach podatkowych.

Podstawowy termin na zgłoszenie schematu podatkowego (przesłanie informacji MDR-1) wynosi 30 dni od momentu pojawienia się schematu podatkowego w działalności Spółdzielni Mieszkaniowej. Pracownicy Spółdzielni powinni mieć zatem aktualną wiedzę pozwalającą na stałe monitorowanie, czy w zakresie działalności prowadzonej przez Spółdzielnię pojawia się ryzyko wystąpienia schematu podatkowego.

Brak dołożenia należytej staranności w zakresie realizacji obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych może skutkować odpowiedzialnością finansową Spółdzielni oraz odpowiedzialnością karną skarbową jej pracowników.

Warto zatem, aby pracownicy Spółdzielni zostali merytorycznie przygotowani do realizacji obowiązków związanych z raportowaniem schematów, aby nie dopuścić do naruszeń przepisów i zminimalizować lub wyłączyć ryzyko nałożenia sankcji.

Celem szkolenia jest prezentacja obowiązków Spółdzielni Mieszkaniowych dotyczących identyfikacji i raportowania schematów podatkowych w stanie prawnym obowiązującym w 2024 roku. W trakcie szkolenia zostaną przedstawione przykłady schematów podatkowych, które najczęściej występują w Spółdzielniach Mieszkaniowych, jak również proces ich raportowania. Prowadzący omówi również terminy, w których Spółdzielnie Mieszkaniowe powinny przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacje o schematach podatkowych. Przedstawione zostaną również szczegółowo skutki uzyskania przez Spółdzielnię Mieszkaniową statusu kwalifikowanego korzystającego w kontekście obowiązku raportowania schematów podatkowych.

Prelegent: Kacper Sołoniewicz, adwokat, doradca podatkowy. Właściciel kancelarii prawno-podatkowej zs. w Łodzi. Specjalizuje się w prawie podatkowym, w szczególności podatkach CIT i PIT, prawie handlowym oraz prawie karnym skarbowym i karnym gospodarczym. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie podatkowym na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowych oraz podmiotów gospodarczych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prelegent na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego oraz prawa karnego skarbowego.

Termin: 13.06.2024 godz. 9:00 - 13:30

Cena: 369 zł + VAT

Za każdy dodatkowy dostęp otrzymujecie Państwo 50% rabatu!!

Program szkolenia

1. Czym jest schemat podatkowy?
• Przyczyny i cel wprowadzenia obowiązku raportowania schematów podatkowych.
• Definicja schematu podatkowego.
• Ryzyko wystąpienia schematów podatkowych w działalności Spółdzielni Mieszkaniowej.
• Status kwalifikowanego korzystającego i jego wpływ na obowiązki Spółdzielni Mieszkaniowej w zakresie raportowania schematów podatkowych.

2. Obszary ryzyka wystąpienia schematów podatkowych w Spółdzielniach Mieszkaniowych
• Samozatrudnienie – czy współpraca z osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze (np. konserwatorzy) może rodzić obowiązek zgłoszenia schematu podatkowego?
• Zawarcie umowy zlecenia z własnym pracownikiem.
• Sprzedaż za „symboliczną złotówkę”.
• Zmiana przeznaczenia środka trwałego.
• Obniżenie wysokości stawek amortyzacyjnych.
• Ulgi i zwolnienia podatkowe.

3. Zasady i terminy przekazywania informacji o schematach podatkowych do Szefa KAS
• Informacje MDR-1, MDR-2, MDR-3, MDR-4 – który formularz i kiedy powinna zgłosić Spółdzielnia Mieszkaniowa?
• Forma złożenia informacji o schemacie podatkowym.
• Terminy przekazywania informacji o schematach podatkowych.

4. Proces zgłoszenia schematu podatkowego krok po kroku
• Prezentacja zasad działania aplikacji Ministerstwa Finansów do raportowania schematów podatkowych.
• Prezentacja procesu wypełnienia informacji MDR-1 i MDR-3.
• Przykład wypełnionego formularza MDR-1 i MDR-3.

5. Procedury wewnętrzne w Spółdzielniach Mieszkowych
• Czy każda Spółdzielnia Mieszkaniowa musi wdrożyć procedury wewnętrzne dot. raportowania schematów podatkowych?
• Co powinny zawierać procedury wewnętrzne w Spółdzielni Mieszkaniowej?
• Sankcje finansowe za brak wdrożenia procedur (nawet do 10 mln zł).
• W jaki sposób wdrażać i stosować procedury, aby uniknąć sankcji?

6. Odpowiedzialność karna za brak raportowania schematów podatkowych oraz brak wdrożenia procedur wewnętrznych
• Jakie kary grożą za niezgłoszenie schematu podatkowego?
• W jaki sposób napisać czynny żal, który pozwoli uniknąć odpowiedzialności karnej za nieterminowe zgłoszenie schematu podatkowego.
• Jak zabezpieczyć się przed sankcjami?

7. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.

Pobierz program szkolenia: 13.06.24 program.pdf

Szczegóły organizacyjne

Prelegent: Kacper Sołoniewicz, adwokat, doradca podatkowy. Właściciel kancelarii prawno-podatkowej zs. w Łodzi. Specjalizuje się w prawie podatkowym, w szczególności podatkach CIT i PIT, prawie handlowym oraz prawie karnym skarbowym i karnym gospodarczym. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie podatkowym na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowych oraz podmiotów gospodarczych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prelegent na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego oraz prawa karnego skarbowego.

Termin: 13.06.2024 godz. 9:00 - 13:30

Cena: 369 zł + VAT

Za każdy dodatkowy dostęp otrzymujecie Państwo 50% rabatu!!

Formularz zgłoszeniowy na szkolenie

Aby zagwarantować płynny proces rejestracji i organizacji szkolenia, prosimy o podanie bezpośredniego adresu e-mail oraz numeru telefonu osoby zgłaszanej. Dzięki tym danym będziemy w stanie skutecznie się komunikować i sprawnie przekazywać aktualizacje i istotne informacje dotyczące szkolenia.

Rejestracja kończy się 2024-06-13 09:00
Faktura z 7-dniowym terminem zapłaty zostanie wysłana na podany w zgłoszeniu adres e-mail po szkoleniu. Zgłaszającemu udział w szkoleniu przysługuje prawo do bezpłatnej rezygnacji nie później niż na 3 dni robocze przed terminem szkolenia. Przesłanie formularza zgłoszeniowego na szkolenie jest równoznaczne z potwierdzeniem zapoznania się oraz akceptacją powyższych warunków.

Pobierz formularz rejestracji: 13.06.24 zgłoszenie.pdf


Inne szkolenia tego prowadzącego:


Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej szkoleń.

OPINIE UCZESTNIKÓW

Nie odpowiada Ci termin tego szkolenia, zapisz się na listę oczekujących na kolejny termin!

Podaj poprawny e-email

Pola oznaczone gwiazdką* są wymagane

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube