Szkolenie online 2-dniowy kurs: Praktyczne zastosowanie arkusza kalkulacyjnego MS Excel - od podstaw
Termin szkolenia: Środa, 14 Czerwiec 2023 | 09:00 - 15:00
Trener: Krzysztof Sługocki
Typ szkolenia: Online
Pobierz program szkolenia: 14-15.06.23 Kurs Excel Program.pdf
Pobierz formularz rejestracji: 14-15.06.23 Kurs Excel Formularz.pdf
Miejsce szkolenia:
,
Kontakt z nami: tel: 12-661-53-35 e-mail:
Cele: Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń dla grupy uczestników „słabo znających zastosowania Excel’a lub zupełnie będących na początku chęci używania Excel’a z wykorzystaniem metodologii zwanych w literaturze przedmiotu „prostymi”. W pierwszej fazie szkolenia (po koniecznych wyjaśnieniach wstępnych czynności) następuje realizacja analogicznego zadania – analiza tych samych danych źródłowych (budowa modelu analizy danych; algorytmizowanie rozwiązania w ramach danego modelu analizy danych; raport końcowy w formacie pulpitu menedżerskiego).
Założenia: Uczestnicy używają oczywiście komputera i znają być może (nie jest to jednak zupełnie wymagane) już podstawy użytkowania arkusza kalkulacyjnego MS Excel. Niezależnie od faktycznych umiejętności Uczestników – szkolenie/szkolenia będą przeprowadzone w sposób całkowicie komunikatywny, zrozumiały i prosty; już w ciągu pierwszego kwadransa szkolenia będzie wiadomo jakiego używać języka, jakiego tempa tłumaczenia, co i jak kolejno tłumaczyć, demonstrować i trenować.
Każde kolejne czynności będą demonstrowane, powtarzane i trenowane po stronie Uczestników; każdy kolejny zakres czynności będzie się kończył zadaniem do samodzielnej realizacji z możliwością weryfikacji i dyskusji osiąganych efektów.
Wszystkie potrzebne pliki łącznie z tymi powstającymi w trakcie szkolenia będą na bieżąco udostępniane w trakcie szkolenia.
Wyjaśnienia do zawartych niżej przykładowych zakresów tematycznych: W oparciu o analogiczne dane źródłowe zostaną zrealizowane dwa różne modele analizy danych i prezentacji danych – „prosty” i „zaawansowany”. Używanie zwrotu „prosty” jak i „zaawansowany” nie odnosi się do poziomu trudności, lecz tak się określa w literaturze przedmiotu podział na charakter stosowanych narzędzi. Z zasady narzędzia i metodologie „proste” (zwane także „szkolnymi”) to te, które zawsze są dostępne w taki sam sposób w kolejnych wersjach Excel’a, a narzędzia i metodologie „zaawansowane” (zwane także „profesjonalnymi”) to zwykle te, które odróżniają kolejne wersje Excel’a od poprzednich. W trakcie szkoleń zostaną zaprezentowane właśnie takie dwa podejścia – „szkolne” i profesjonalne”.
Prelegent: znawca programu Excel (VBA, SQL, Python). Skuteczny trener, wykładowca, konsultant, wdrożeniowiec. Profesjonalne przygotowanie pana Krzysztofa jest wsparte nie tylko wieloletnim doświadczeniem praktycznym i trenerskim, ale także ukończonymi studiami podyplomowymi na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, poświęconymi tematyce zastosowania arkusza kalkulacyjnego MS Excel w controllingu na poziomie zaawansowanym – Pan Krzysztof Sługocki
TERMIN KURSU: 14 oraz 15.06.23, godz. 9.00 – 15.00
CENA KURSU: 450 zł + VAT/os. (za dwa dni szkoleniowe)
Program szkolenia
Zakres szkolenia:
1. Zakładany w zakresie umiejętności maksymalny poziom modelu analizy danych: Analiza danych w tabelach prostych
2. Metodologia dokonywania analizy danych i prezentacji analizy danych w oparciu o model danych (AB) dla powtarzalnych cykli raportowania zmiennych okresowo danych źródłowych.
3. Analiza danych źródłowych (przykładowe dane dostępne w najczęściej stosowanych formatach CSV, TXT, XLS, XLSX). Przykład standardowy i powszechny – główna baza danych źródłowych i bazy słownikowe.
4. Zasady doboru możliwie najbardziej adekwatnych metod i narzędzi do przygotowania warstwy (arkuszy) danych – w zależności od danych źródłowych (wybór metod i narzędzi dla formatu CSV – w przypadku stosowania Excel’a w wersjach 2007-2016 lub XLSX – w przypadku Excel’a 2013-2019).
5. Demonstracja narzędzi dostępnych w ofercie (menu, wstążce – dalej: oferta) polecenia/funkcji (dalej: funkcji) [Dane].
6. Przykłady dobrych i złych praktyk (organizacja folderu danych, plik analizy danych i jego formalny zapis, skuteczność i konsekwencje stosowanego nazewnictwa, kopiowanie danych pomiędzy skoroszytami i arkuszami, eksport arkuszy do innych skoroszytów, adresowanie do danych zawartych w innych arkuszach danego skoroszytu oraz do arkuszy w innych skoroszytach).
7. Procedura importu danych źródłowych do analizy (z pliku tekstowego – przykład najpowszechniejszego standardu importu danych źródłowych). Wybór typu opisu danych źródłowych – reprezentacja pól bazy danych jako kolumny w arkuszu. Pochodzenie pliku. Nagłówki jako nazwy pól. Typy ograniczników. Dobór optymalnych początkowych formatów danych.
8. Wybór sposobu prezentacji danych bazy danych w arkuszu jako węzłowa determinanta dla kolejnych czynności – tabela prosta lub model danych (tabela, raport tabeli przestawnej, wykres przestawny lub tylko połączenie).
9. Tabela prosta i jej właściwości oraz znaczenie i właściwości połączenia ze źródłem danych w kontekście odświeżania warstwy danych.
10. Narzędzia zarządzania danymi w tabeli prostej. Wybór danych do dalszej analizy w zależności od oczekiwanego raportu końcowego.
11. Zmiany nazw arkuszy i dodawanie nowych arkuszy (zasady dodawania nowych arkuszy) w skoroszycie modelu danych opartego o tabele proste. Tabela prosta głównej bazy danych i tabele proste baz słownikowych.
12. „Oczyszczenie” tabel prostych z pustych pól, pustych rekordów, rekordów z błędnymi informacjami, rekordów ze zbędnymi informacjami – w kontekście celów analizy (zastosowania wybranych narzędzi oferty funkcji [Narzędzia główne] oraz [Dane]-[Filtruj].
13. Przykłady algorytmizowania i formatowania powiązań pomiędzy prostymi tabelami danych na rzecz wygenerowania danych (kolejnych pól danych w tabeli prostej bazy głównej danych) na potrzeby dalszych czynności analizy.
14. Zastosowania wybranych funkcji: JEŻELI, JEŻELI.BŁĄD, JEŻELI.ND, WYSZUKAJ, WYSZUKAJ.PIONOWO, PODAJ.POZYCJĘ, INDEKS, ADRES, ADRES.POŚR, SUMA.JEŻELI, SUMA.WARUNKÓW, ZŁĄCZ.TEKSTY, TEKST,…
15. Metodologie korzystania z formuł prostych.
16. Metodologie budowania formuł złożonych.
17. Wykorzystanie modelu budowania formuł opartego o zastosowania [Menedżera nazw].
18. Zastosowania pseudofunkcji.
19. Zarządzanie skoroszytem po przygotowaniu warstwy analizy.
20. Przygotowanie warstwy raportu w oparciu o zastosowania [Tabeli przestawnej].
21. Zarządzanie raportem tabeli przestawnej. Kolumny, wiersze, wartości, filtry. Formatowanie kolumn. Dodawanie nowych zalgorytmizowanych kolumn tabeli przestawnej. Formatowanie tabeli przestawnej. Własności tabeli przestawnej.
22. Wstęp do budowania pulpitów menedżerskich (wykresy przestawne).
23. Ocena powtarzalności przygotowanego modelu danych jako modelu analizy danych i prezentacji analizy danych. Narzędzia powtarzalności.
24. Elementarny wstęp do VBA.
25. Konsultacje.
Pobierz program szkolenia: 14-15.06.23 Kurs Excel Program.pdf
Szczegóły organizacyjne
Prelegent: znawca programu Excel (VBA, SQL, Python). Skuteczny trener, wykładowca, konsultant, wdrożeniowiec. Profesjonalne przygotowanie pana Krzysztofa jest wsparte nie tylko wieloletnim doświadczeniem praktycznym i trenerskim, ale także ukończonymi studiami podyplomowymi na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, poświęconymi tematyce zastosowania arkusza kalkulacyjnego MS Excel w controllingu na poziomie zaawansowanym – Pan Krzysztof Sługocki
TERMIN KURSU: 14 oraz 15.06.23, godz. 9.00 – 15.00
CENA KURSU: 450 zł + VAT/os. (za dwa dni szkoleniowe)
Formularz zgłoszeniowy na szkolenie
Rejestracja kończy się 2023-06-14 08:00Pobierz formularz rejestracji: 14-15.06.23 Kurs Excel Formularz.pdf