facebook events
Szkolenia pracowników a możliwość odliczeń podatkowych

Dowiedz się, czy koszty szkoleń pracowników mogą zostać odliczone od podatku. Zwiększ kwalifikacje zespołu i oszczędzaj

Szybko zmieniająca się na rynku sytuacja sprawia, że konieczne jest doszkalanie pracowników. Swoje kwalifikacje zawodowe mogą oni podnosić udając się na specjalistyczne kursy i szkolenia, których finansowanie coraz częściej staje się wydatkiem ponoszonym przez firmę zatrudniającą takie osoby. Czy koszty związane ze szkoleniem pracowników mogą zostać odliczone od podatku?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie co należy do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy jest to zdobywanie albo uzupełnianie wiedzy i umiejętności, które wynika z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Sytuacja, w której zatrudniony udaje się na szkolenie z własnej inicjatywy i nie uzyskawszy zgody pracodawcy, nie będzie więc uznawane za podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli jednak pracodawca wyrazi taką zgodę, albo też sam skieruje podwładnego na odpowiedni kurs, mamy do czynienia z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, co wywołuje pewne skutki podatkowe.

Koszty podatkowe szkoleń

Wydatki poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania przychodów albo zabezpieczenia ich źródła zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie obowiązujących przepisów przedsiębiorca ma więc prawo do odzyskania podatku VAT w przypadku zorganizowania płatnych szkoleń zatrudnionym pracownikom. W takich sytuacjach usługi związane ze szkoleniami mogą być potraktowane kompleksowo, co wynika z natury samych kursów tego typu – ponieważ najczęściej stanowią jedno złożone świadczenie, można odliczyć podatek naliczany w całości. Aby skorzystać z tego prawa trzeba jednak spełnić określone warunki. Przede wszystkim pracodawca musi być czynnym podatnikiem VAT. Oprócz tego koniczne jest wykazanie zależności pomiędzy dokonanym zakupem, a wykonywanymi czynnościami podatkowymi. Zgodnie z interpretacją indywidualną, którą wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, wydatki związane z podnoszeniem przez pracowników kwalifikacji zawodowych na szkoleniach jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że wydatki, jakie pracodawca przeznacza na usługę organizacji szkolenia pracowników, dają mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jakie świadczenia dzielić, a jakie traktować kompleksowo?

Wszystkie świadczenia dla celów opodatkowania podatkiem VAT należy traktować jako odrębne i niezależnie. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy usługa obejmuje kilka świadczeń – wtedy sztuczny podział usług dla celów podatkowych jest działaniem niewłaściwym. Takie podejście skutkuje potraktowaniem pojedynczej czynności jako części usługi kompleksowej, chociaż świadczenie usług pomocniczych jest niezbędnie wymagane przez usługę główną i nie może ona zostać wykonana lub wykorzystana bez tej czynności pomocniczej.

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Istnieją pewne sytuacje, kiedy pracodawca ma prawo zażądać od pracownika zwrotu kosztów szkolenia. Ma to miejsce w przypadku, gdy pracownik przerwie udział w szkoleniu, albo w ogóle go nie podejmie bez podania ważnych przyczyn; a także wtedy, gdy z winy pracownika nastąpi rozwiązanie umowy o pracę w okresie do 3 lat od zakończenia szkolenia. Wysokość zwrotu kosztów obliczana jest proporcjonalnie i zależy od okresu zatrudnienia pracownika po ukończonym szkoleniu, a także w czasie podnoszenia kwalifikacji. Zwrotowi nie podlegają koszty zwolnienia z całości lub części dnia pracy i urlopu przyznanego na czas szkolenia.

Niezależnie od możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników, warto pamiętać o zaletach tego typu kursów. Stanowią one często źródło motywacji dla osób zatrudnionych w firmie i pozwalają zdobywać specjalistyczną wiedzę i umiejętności przydatne na obejmowanym stanowisku pracy. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że takie szkolenia to korzyść zarówno dla samego pracownika, jak też i dla jego pracodawcy, dlatego nie warto z nich rezygnować.

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube