facebook events
Wybór kariery: Kadry i płace czy księgowość?

Kadry i płace oraz księgowość to pokrewne zawody z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Sprawdź, jak łatwo można zmienić ścieżkę kariery dzięki specjalistycznym kursom.

Wiele osób, które chciałyby zacząć karierę zawodową w kadrach i płacach lub księgowości ma dylemat co wybrać. Obie te dziedziny wywodzą się z rachunkowości i finansów, przez co mają wiele cech wspólnych i uzupełniają się nawzajem. Mimo tego, pomiędzy nimi istnieją pewne różnice – zarówno jeśli chodzi o ich specyfikę, jak też i umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Obowiązki specjalisty od kadr i płac

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac jest dosyć szeroki. Zajmuje się on bowiem kompleksową obsługą wszystkich osób zatrudnianych przez firmę: przygotowuje umowy i listy płac, sporządza deklaracje do US, ZUS, GUS oraz PFRON, odprowadza składki emerytalne i podatki dochodowe od osób fizycznych, wystawia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach oraz świadectwa pracy. Rozlicza umowy cywilno-prawne i prowadzi pełną dokumentację dotyczącą każdego z pracowników. Oprócz tego osoba zajmująca się w przedsiębiorstwie kwestiami kadr i płac pilnuje terminów obowiązkowych badań lekarskich pracowników praz szkoleń BHP. Taki specjalista sporządza różnego rodzaju raporty, zestawienia i sprawozdania związane z ubezpieczeniami społecznymi i w razie potrzeby udziela informacji z tego zakresu zatrudnionym w firmie osobom. Ze względu na zakres obowiązków, ściśle współpracuje z pracownikami innych działów, np. w kwestiach dotyczących ustalania wysokości wynagrodzeń. Specjalista do spraw kadr i płac nieustannie musi podnosić swoje kwalifikacje i śledzić wszelkie zmiany prawne z zakresu prawa pracy, przepisów podatkowych, czy ubezpieczeń społecznych. Ponieważ jego praca wymaga kontaktu z zatrudnionymi w firmie, można powiedzieć, że jest on pośrednikiem pomiędzy pracownikami i pracodawcą.

Czym zajmuje się księgowy?

Księgowy ma nieco więcej obowiązków, zwłaszcza jeśli zatrudniony jest w mniejszej firmie – oprócz zadań związanych ściśle ze swoją profesją, często przejmuje także obowiązki specjalisty ds. kadr i płac. Dlatego też osoby planujące karierę księgowego powinny dodatkowo posiadać wiedzę dotyczącą rachunkowości, a także kadr i płac oraz przepisów podatkowych. Do ich obowiązków należeć będzie ewidencjonowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych w firmie i zarządzanie dokumentami finansowymi. Księgowy prowadzi rachunki, nadzoruje i kontroluje wszelkie rozliczenia z kontrahentami, partnerami i urzędami, przygotowuje sprawozdania finansowe, rozlicza podatki, księguje i wylicza rezerwy, zajmuje się ewidencją Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów w firmie, prowadzi rozliczenia międzyokresowe, sprawozdania i raporty na potrzeby firmy lub dla instytucji zewnętrznych, a także przygotowuje przelewy i księguje wyciągi bankowe. Ciąży na nim przez to duża odpowiedzialność, ponieważ to właśnie księgowy odpowiada za wszelkie nieprawidłowości związane z rachunkami w firmie, które są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Dlatego też prawdziwy specjalista musi stale dokształcać się i śledzić wszelkie zmiany prawne.

Najważniejsze umiejętności i predyspozycje zawodowe

Specjalista ds. kadr i płac oraz księgowy muszą posiadać pewne cechy, które pozwolą im rzetelnie wypełniać swoje obowiązki zawodowe. W przypadku pierwszego z wymienionych zawodów ważne będzie analityczne i logiczne myślenie, a pomocne w tym przypadku są też umiejętności miękkie, czyli związane z motywacją pracowników, ich ocenianiem i rekrutacją. W przypadku księgowego pożądaną cechą są umiejętności zarządzania. Trzeba też wspomnieć, że oba opisywane zawody wymagają obsługi specjalistycznych programów komputerowych związanych z kadrami i płacami oraz finansami i księgowością. Należą do nich np. Symfonia, Enova, czy Optima. Istotna jest także umiejętność obsługi systemów służących do komunikacji z urzędami drogą elektroniczną, jak np. PŁATNIK. Zarówno wypełnianie obowiązków księgowego, jak i specjalisty ds. płac i kadr ściśle związane jest z koniecznością wykorzystywania arkuszy kalkulacyjnych MS Excel, dlatego umiejętność ich obsługi będzie w tym przypadku z całą pewnością wymagana.

Co wybrać?

Odpowiedź na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie kształcenie się w zakresie księgowości, czy też kadr i płac, zależy od osobistych predyspozycji. Każdy z tych zawodów jest ciekawy i rozwijający, a przy tym wiąże się z atrakcyjnym wynagrodzeniem. I chociaż zakres obowiązków jest nieco inny, na obu stanowiskach zatrudniane są zazwyczaj osoby samodzielne, dokładne i nie obawiające się rozwoju związanego z pracą i ciągłego dokształcania. Należy tutaj wspomnieć, że dokonanie wyboru nie jest jednoznaczne z obraniem kierunku na resztę życia – oba zawody są na tyle pokrewne, że możliwe będzie ewentualne przekwalifikowanie się bez większych problemów. Dzięki prowadzonym przez specjalistów kursom z zakresu rachunkowości oraz kadr i płac taka korekta jest łatwa i szybka. Oznacza to więc, że każdy wybór będzie dobry, a w razie pomyłki czy zmiany zainteresowań zawodowych, możemy zmodyfikować swoją ścieżkę kariery.

Gdzie się dokształcać?

Księgowi oraz specjaliści do spraw kadr i płac muszą stale trzymać rękę na pulsie i śledzić wszelkie zmiany związane z modyfikacją przepisów podatkowych i prawa pracy. Oprócz tego ważne jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Zdarza się, że niektórzy z nich, chociaż są świetnymi pracownikami, mają pewne problemy z obsługą systemów komputerowych – dotyczy to najczęściej osób starszych. Z kolei początkującym specjalistom brakuje doświadczenia. Właśnie dlatego warto zapisywać się na specjalne szkolenia z zakresu nowoczesnej rachunkowości, podatków, oraz szkoleń z kadr i płac. Praktyczna wiedza podawana w przystępny sposób to gwarancja skuteczności tego typu szkoleń. Oprócz tego ważne jest doświadczenie i wiedza osób prowadzących spotkania mające na celu poszerzanie wiedzy uczestników. Podczas poszukiwania szkoleń dokształcających warto więc zwrócić uwagę na kwalifikacje osób, które je organizują, a także zweryfikować jakie metody i nowości zostaną na nich zaprezentowane. I chociaż dla wielu osób kluczowe znaczenie ma cena, w tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na jakość.

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube