facebook events
Jak działa VAT-UE w przypadku WDT i WNT?

Dowiedz się, kiedy i jak należy zarejestrować się do VAT-UE. Kluczowe informacje dla firm dokonujących WDT i WNT.

Podatnicy VAT czynni zgodnie z prawem zobowiązani są do rejestracji VAT-UE zanim dokonają następujących czynności:

WDT, czyli wewnątrzwspólnotowej dostawy

WDT opodatkowane jest stawką 0% w przypadku, gdy sprzedawca i kupujący mają numer VAT-UE, a podatnik może potwierdzić odpowiednimi dokumentami, że sprzedany towar został wywieziony z kraju, a następnie dostarczony na terytorium innego państwa członkowskiego.

WNT, czyli wewnątrzwspólnotowego nabycia

Sprzedawca zobowiązany jest sprzedać na terenie swojego kraju towar przy stawce VAT 0%, jeśli kupujący i sprzedawca są zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE. W takich sytuacjach podatnik wystawia fakturę wewnętrzną z naliczoną stawką VAT odpowiednią dla tego towaru w Polsce, a następnie odprowadza go w polskim US. Faktura ta księgowana jest w Ewidencji sprzedaży VAT oraz w ewidencji zakupów VAT (jeśli ma prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Nabycia usług

Chodzi o usługi świadczone w kraju, w którym nabywca ma swoją siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania. W tym przypadku sprzedawcą może być zarówno pomiot z państwa członkowskiego, jak i spoza UE.

Świadczenia usług dla podatników VAT-UE lub osób prawnych nie będących podatnikami, ale zidentyfikowanych na potrzeby VAT-UE

Chodzi o osoby, dla których miejsce świadczenia usług określone jest w kraju nabywcy.

VAT-R

Podatnicy VAT czynni mogą zarejestrować się do VAT-UE poprzez złożenie aktualizacji deklaracji VAT-R. Powinni oni zaznaczyć na formularzu w części C.3 pole 59. Po dokonaniu rejestracji, podatnicy unijni przed numerem NIP dodają prefiks PL podczas wymienionych wyżej transakcji. Ponadto są zobowiązani do składania deklaracji podsumowującej VAT-UE co miesiąc lub co kwartał.

Rejestracja do VAT-UE u podatników korzystających ze zwolnienia

Podatnicy zwolnieni z podatku VAT są zobowiązani do rejestracji VAT-UE w przypadku:

  1. Pierwszego importu usług

Chodzi o usługi w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania. W tym przypadku sprzedawcą może być podmiot z państwa członkowskiego, jak i spoza UE. Podatnik nalicza podatek VAT należny od importu tych usług na fakturze wewnętrznej, a następnie wykazuje go na deklaracji VAT-9M.

  1. Pierwszego świadczenia usług

Dotyczy podatników VAT-UE oraz osób prawnych nie będących podatnikami, ale zidentyfikowanych na potrzeby  VAT-UE, dla których miejsce świadczenia określone jest w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania, inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanej stawką VAT 0%. Chodzi o sprzedaż usług tym podatnikom z UE, dla których miejsce świadczenia określone jest w kraju nabywcy.

  1. Nabycia towarów z UE o łącznej sumie 50 tys. zł. rocznie

Do tego momentu podatnik zwolniony jest z obowiązku naliczania podatku VAT – kiedy limit zostanie przekroczony, podatnik ma obowiązek opodatkować transakcje i wykazać podatek należny na deklaracji VAT-8.

VAT-R

Podatnicy VAT bierni mogą zarejestrować się do VAT-UE na formularzu rejestracyjnym VAT-R poprzez zaznaczeniu w części C.3 pola 60 lub/i 61.

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube