facebook events
JPK: Kluczowe informacje dla przedsiębiorców

Od 1 lipca 2016 roku duże przedsiębiorstwa mają obowiązek przesyłać Jednolity Plik Kontrolny uprawnionym organom państwowym. Wprowadzona zmiana wzbudziła wiele wątpliwości wśród właścicieli firm, księgowych, a także osób mających przystosować do niej programy. Minerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej najważniejsze informacje dotyczące JPK. Poniżej najbardziej istotne kwestie dotyczące tego dokumentu.

Dlaczego JPK został wprowadzony?

Do najważniejszych celów Jednolitego Pliku Kontrolnego należy umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Rozwiązanie to niesie wiele korzyści, bo pozwala znacznie skrócić w czasie cały proces kontroli, ograniczyć jej uciążliwość, a jednocześnie zmniejszyć koszty. Prawidłowo sporządzony JPK w przypadkach, które nie budzą jakichkolwiek wątpliwości, może również przyczynić się do zaniechania kontroli. Warto przy tym wiedzieć, że JPK obejmuje oprócz rozliczenia podatku od towarów i usług także inne daniny oraz weryfikację ewidencji podatkowych i ksiąg rachunkowych.

VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Finansów JPK Ewidencja zakupów i sprzedaży VAT powinien uzgadniać się do danych zawartych w deklaracji VAT. Aby uchronić podatników przed błędami i wyeliminować jakiekolwiek wątpliwości, struktura pliku JPK_VAT została odpowiednio zmodyfikowana, dzięki czemu odzwierciedla w układzie tabelarycznym deklarację dla podatków od towarów i usług, która aktualnie obowiązuje.

Przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o sposobie przekazywania JPK, powinni zapoznać się z opublikowaną przez Ministerstwo Finansów „Specyfikacją interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego”. W dokumencie tym zawarty jest opis przekazywania danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych drogą elektroniczną.

Rozliczenia kwartalne

Kolejną kwestią budząca wątpliwości jest składanie Deklaracji VAT co kwartał. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy w związku z tym, że raport JPK_VAT musi być wysyłany co miesiąc, istnieje możliwość dalszego składania Deklaracji VAT kwartalnie. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kwartalnego nie wpłynęło na zmianę przepisów o podatku od towarów i usług, dlatego też rozliczenia kwartalne będą w dalszym ciągu możliwe.

Duże zbiory danych

Niektóre zbiory danych sporządzone na potrzeby przygotowania JPK będą obejmować swoim zakresem dużą ilość informacji, a tym samym wygenerowanie tego dokumentu zajmie niemało czasu. W rzeczywistości jednak zakres danych powinien być zgodny z zakresem czynności sprawdzających lub kontroli. Oznacza to, że pobierane będą wyłącznie informacje niezbędne do zrealizowania celu kontroli. Jeśli okaże się, że w toku postępowania kontrolnego konieczne będzie przetworzenie największych zbiorów, zostaną przeprowadzone uzgodnienia dotyczące warunków technicznych przekazania danych i ich zabezpieczenia.

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube