facebook events
Jak działa Jednolity Plik Kontrolny w Polsce?

JPK umożliwia elektroniczne przesyłanie danych o operacjach gospodarczych. Dowiedz się, jak zainstalować potrzebne oprogramowanie i przesyłać pliki

Wbrew opinii wielu osób Jednolity Plik Kontrolny nie jest kopią dokumentu księgowego. Ten dokument w formie elektronicznej wprowadzono jako obowiązkowy 1 lipca 2016 roku. Do jego przesyłania konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania.

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny zawiera informacje o wszystkich operacjach gospodarczych w przedsiębiorstwie jakie zostały wykonane w danym okresie. Jest tworzony w oparciu o dane gromadzone przez system informatyczny firmy i dlatego też sam przyjmuje taką formę (plik XML). Można go przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną, co ma swoje zalety.

Jednolity Plik Kontrolny to odpowiednik rozwiązań, jakie mają miejsce w innych państwach europejskich: Belgii, Danii, Holandii, Luxemburgu, Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Słowenii, czy na Litwie. Zadaniem JPK jest usprawnienie kontroli prowadzonych przez odpowiednie organy – w Polsce Urzędu Skarbowego.

Jednolity Plik Kontrolny zawiera siedem struktur:

  • księgi rachunkowe – JPK_KR,
  • wyciąg bankowy – JPK_WB,
  • magazyn – JPK_MAG,
  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT,
  • faktury VAT – JPK_FA,
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Każda z nich zawiera informacje pozwalające na identyfikowanie samego podatnika, systemu księgowego, a nawet producenta oprogramowania służącego do stworzenia JPK. Chociaż obowiązek sporządzenia tego dokumentu został wprowadzony 1 lipca 2016 roku, dotyczy to tylko dużych firm. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać JPK od 1 lipca 2018 roku.

Najważniejsze zmiany

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to duże ułatwienie i niemało korzyści zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak też i dla organów podatkowych, które przeprowadzają kontrolę. JPK z pewnością skróci czas kontroli skarbowych, co przekłada się na obniżenie kosztów – posobnie jak prowadzenie księgowości online – a dodatkowo oznaczać będzie mniej stresu dla właścicieli firm. Warto przy tym wspomnieć, że prawidłowo sporządzony Jednolity Plik Kontrolny po przesłaniu go do właściwych organów może zapobiec prowadzeniu kontroli w danym przedsiębiorstwie.

Wprowadzenie JPK ma także pozytywne strony dla administracji rządowej. Elektroniczny dokument zdecydowanie usprawni kontrolę podatników i wykrywanie wszelkich nieprawidłowości. W efekcie łatwiej będzie walczyć z nieuczciwymi podatnikami, którzy unikają płacenia danin czy mają na sumieniu wyłudzenia VAT.

Przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego

Przekazywanie JPK odbywa się na żądanie uprawnionych organów kontroli skarbowej oraz organów podatkowych. Dokument w formacie XML musi być przekazany drogą elektroniczną, albo – na elektronicznym nośniku danych. Ponadto musi on spełniać wymagane normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jednolity Plik Kontrolny należy skompresować metodą ZIP i podzielić na liczące 60MB oddzielne pliki. Każdy z tych dokumentów powinien zostać odpowiednio zaszyfrowany. Oprócz tego przedsiębiorca będzie musiał stworzyć plik z metadanymi dotyczącymi pliku głównego. Dokument ten powinien zawierać informacje o liczbie części, na jakie został podzielony plik, oraz klucz do szyfrowania.

Zmiana na lepsze?

Informatyzacja księgowości niewątpliwie stale się rozwija, w związku z tym resort finansów zapoczątkował działania, które miały na celu ułatwić kontrolę podatników. Pewne zmiany wprowadzono już wcześniej. Specjalne oprogramowanie oraz przeszkolenie urzędników miały sprawić, że możliwa będzie kontrola elektroniczna polegająca na pobieraniu danych księgowych z systemów księgowo-finansowych, a następnie analizowanie ich. Realizacja tego rozwiązania przyniosła jednak mało zadowalające skutki. Podatnicy często przesyłali dane zapisane w formacie, który uniemożliwiał analizę, stąd też ich import, a następnie analiza stały się pracochłonne i nie mogły być zautomatyzowane. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma cały ten proces przyspieszyć i ułatwić przeprowadzenie standardowej procedury kontrolnej podatników

O nas

Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach dla różnych podmiotów prawa. Oprócz zagadnień związanych z podatkiem VAT przeprowadzamy szkolenia także z zakresu PDOP, rachunkowości, środków trwałych, PDOF, prawa pracy, a także dla działów kadrowo-płacowych. Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby Klienta, proponując mu możliwie najlepsze rozwiązania. Współpracujemy z zespołem ekspertów w swoich dziedzinach; ich wiedza i doświadczenie to sukces naszych Klientów.

Dane kontaktowe

ul. Pachońskiego 9, 31-223 Kraków NIP: 945-20-17-156
tel. (12) 66-15-335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresy do naszych mediów społecznościowych:

Facebook

Linkedin

Youtube